Facebook App ID is missing!

7 ani de Bacania Veche (2)

Echipa.

Intotdeauna mi-a placut sa lucrez cu oameni cu care sa ma inteleg fara efort. Cu care sa rezonez si care sa imi inteleaga viziunea asupra a ceea ce facem. Fie ca lucram intr-o redactie – un bun exemplu e TVmania care m-a lasat cu prieteni pe viata – sau intr-un departament de marketing – unde cu resurse putine trebuia sa livram niste rezultate colosale – mi-a placut sa fiu in preajma oamenilor. Este, poate, urma lasata de parintii mei. Am crescut in casa preotului satului, sub atenta supraveghere a unei profesoare de matematica (mi-a fost si diriginta, ca sa intelegeti mai bine cat de „atenta!”), asa ca nu aveam cum sa nu iubesc sa lucrez cu oameni.

Teamwork Makes the Dream Work card with colorful backgroundLa Bacanie am avut noroc, recunosc. Uneori n-am stiut sa-l recunosc, cum a fost cazul Ninei – pe care dupa primul interviu n-as fi luat-o in echipa sub nici o forma, dar pe care am cooptat-o alaturi de noi dupa o a doua intalnire, cand s-a relaxat complet in prezenta copilului. Da, uite, dupa #primii7ani realizez acum, cand scriu, ca prezenta Ninei in echipa noastra i-o datorez lui Luca. Si Ioanei, care a avut maturitatea (dupa multi ani de lucru in HR) sa-mi spuna ca ar trebui s-o luam! 🙂 In multe cazuri a fost asa. Cu dubii la inceput, dar cu niste bune confirmari ulterior. Cum, dealtfel, mi s-a intamplat si invers: oameni care s-au vandut excelent, dar care m-au dezamagit profesional intr-un mare si deprimant fel. Probabil ca toata lumea pateste asta, nu ma consider nici privilegiat si nici napastuit la capitolul asta.

Ma consider insa norocos! 

Si chiar sunt.
Dealtfel cred ca sunt cel mai norocos om din lume (si nu mi-l link-uiti pls pe cel care a intarziat la imbarcarea in avionul care avea sa se prabuseasca – aia a fost one shot!). Spun asta pentru ca o simt in fiecare zi. Iar in privinta echipei de la Bacanie, chiar putem sa ne consideram norocosi – chiar si cu toate ghinioanele pe care le-am avut (oameni care au mai furat, care nu si-au facut bine treaba, care ne-au adus prejudicii de imagine sau alte nefericiri).

Eu cred ca acum avem o echipa buna spre foarte buna. Si la bucataria mare – acolo unde gatim pentru vreo 500 de copii + evenimente – si la Bacanie, in Barbu Vacarescu – chiar daca din cand in cand mai sunt clienti cu ceva nemultumiri – si la Bistroul din Fabrica de Glucoza – in ciuda faptului ca am mai primit si review-uri de 1 stea din 5. Dar si cei care fac legatura intre cele 3 locuri ale noastre – oamenii care aprovizioneaza, duc mancarea sau tin legaturile vii.

Evident, nu-i echipa perfecta, dar cred ca suntem buni si ne facem treaba bine. Sau pe cat de bine putem.

Exista o caracteristica pe care fiecare membru al echipei o detine si, cumva, asta ne uneste: omenia. Cred ca asta trebuie sa caut atunci cand am nevoie de oameni in plus. Si seriosi. Adica seriosi cu angajamentul de a fi pe baricade ca sa avem grija de clienti.

Acum suntem 24-25 de oameni cu totul in echipa. Fara sa-i socotesc si pe cei doi copii ai nostri care chiar fac treaba cand vin pe-acolo. Ne straduim pe cat putem sa ne facem treaba bine, poate nu ne iese tot timpul. Dar suntem binevoitori si plini de bune intentii. Si cel mai important lucru e ca ne straduim si ascultam ce ne transmiteti. Iar norocul nostru – un alt noroc as zice – este ca si voi simtiti lejeritate in a ne spune. Noi o luam constructiv, schimbam ce e de schimbat, asa ca devenim mai buni datorita voua.

I love my team! Chiar daca sunt si momente de tensiune intre noi. Simt ca fiecare dintre oamenii care s-au alaturat proiectului a inteles care e misiunea noastra si, mai ales, ce vreau sa facem cu proiectul asta.

Le multumesc tuturor! Incepand cu cei acum prezenti. Dar si celor plecati, multi dintre ei ne-au fost dragi si ne-au inteles. Le multumesc si celor care au plecat pentru ca mi-au dat de gandit, m-au dezamagit sau au dezonorat idealurile noastre. Am invatat si de la ei cate ceva.

Ca sa fim azi, aici. Dupa #primii7ani.
Still standing!
Still fighting!

Daca vrei sa-i vezi pe cei mai multi dintre ei, iata-i AICI!
Eu le multumesc pentru ca sunt langa mine, langa noi, si ca ne sprijina in fiecare zi sa ducem visul asta mai departe. Fara echipa noastra n-am putea!

Citeste si: 7 ani de Bacania Veche (1), 7 ani de Bacanie Veche (1 prim), 7 ani de Bacania Veche (3)

omentarii: La 7 ani de Bacania Veche (2)

Lasă-ne un comentariu:

Adresa ta de email nu va fi publicată.